Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Znalezionych wyników: 4
Vortal BUDO
Autor Wiadomość
  Temat: Cardio kills :?:
mort

Odpowiedzi: 75
Wyświetleń: 30823

PostForum: KULTURYSTYKA i FITNESS   Wysłany: 21 Czerwiec 2014, 23:56   Temat: Cardio kills :?:
a jeszcze do tematu- bieganie nie jest jakąś szczególnie istotną umiejętnościa z punktu widzenia biologii i fizjologii cżłowieka
bo wbrew aktualnej modzie i ideologii czlowiek wcale nie jest urodzonym biegaczem- zwłaszcza biegaczem długodystansowym.


wszystkie biegające zwierzęta mają łukowato wygięte kości udowe. Niemal proste kości udowe mają wyłącznie zwierzęta stworzone do długotrwałego chodzenia. ( na przykład Słoń, który daleko chodzi ale biega tylko w szczegónych przypadkach i niezbyt wytrwale)

czowiek jednocześnie- podobnie jak szczur- ma dużą zdolnośc do adaptacji do zmiennych warunków środowiska. Dlatego pod presją przecietny kowalski zdoła dojśc do formy pozwalającej mu przebiec maraton. Nie jest to jednak dowód na bycie urodzonym biegaczem tylko dowód na gatunkową zdolnośc do adaptacji wszędobylskiego gatunku ssaka.

cała to ludzka zdolnośc do biegania długodystansowego to prowizoryczna adaptacja- faktycznie jestesmy naturanie predysponowani do długiego chodu i większość biegaczy dugodystansowych biegnie tempem tylko ciut wyższym niz zwykły chód.

ciekawe jest ,że zwykła 70 letnia ciocia krysia jest w stanie wstać z kanapy i bez większych sensacji ( może poza odciskami) dojśc z Zamościa do Częstochowy. Podczas, gdy przebiegnięcie podobnego dystansu przez sprawnego 30 latka w tempie tylko o drobinę wyższym wymaga lat przygotowań, jest cholernie męczace i traktowane jako "wyczyn ultra"

W duzo większym stopniu jesteśmy urodzonymi tenisistami ( to nie do końca żart- szympanse i goryle pomimo niby większej siły i sprawności mięsni nie są w stanie rzucac efektywniej niż 12 letni chłopiec, o celności nie wspominając)

a jakoś nikt nie trąbi, ze ludzie to urodzeni badmintoniści, siatkarze lub piłkarze ręczni ;-)


podawane przez wieu ideologów "naturalnego biegacza" argumenty w postaci zabiegiwania zwierząt na śmierć przez prymitywne plemiona łowieckie w dość dowolny i życzeniowy sposób traktują tę efemeryczną aktywność endemicznych populacji

w duzo większym stopniu wyróznia cżowieka ze świata zwierząt zdolność do precyzyjnej manipulacji przedmiotami czy nawet przenoszenia dużych ładunków ( w stosunku do masy ciała).

Dlatego zgadzam się z Novo, ze ponad pewien pułap wytrzymałość jest zupełnie zbędna.

Z wlasnych doświadczeń- trening Kettlami i okazyjne bjj wystarczał mi w zupełności do 2- 3 dniowych górskich wypraw z rowerem i bez. Bez trenigów biegowych, na ciezkim kacu ;-) z pelnym plecakiem, namiotem, śpiworem zejście ze Starorobociańskiego do schroniska Ornak zajęlo mi jakieś 3 godziny ( wliczając w to postoje na posiłki),

albo do 200 km wyprawy rowerem po górach świętokrzyskich, łącznie z dwukrotnym wniesieniem roweru
( zapakowanego na cieżko) na Św Katarzynę.

na pewno dynamiczny trening siłowy duzo lepiej przygotowuje do interwałów nagłego wysiłku nawet w fazie dużego zmećzenia- bożce w bieganiu długodystansowym są zbyt mało intensywne da takiego efektu.

gneralnie jesteśmy jako ludzie tak predysponowani do biegania jak koniki morskie do szybkiego pływania.
  Temat: Kolagen i glukozamina - wiarygodność
mort

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 25534

PostForum: SPORT i ZDROWIE   Wysłany: 23 Lipiec 2013, 06:55   Temat: Kolagen i glukozamina - wiarygodność
odpowiednio dobrane ćwiczenia plus stabilizacja.

Ponad dwa lata temu zdiagnozowano mi chondromalację- nie moglem wchodzić do autobusu czy po schodach. teraz moge biec godzinę bez przerwy, skaczę, robię różne parkouropodbne rzeczy.

tak jak napisal cabelo najważniejsza jest przyczyna powstania urazu. Z reguły jest nią jakaś niewspólmierność- nieproporcjonany rozkad sił podczas ruchu, który powoduje złą prace stawu, nie w wtej plaszczyźnie albo nadmierne dociśnięcie struktur powodujące większe zużycie.

podobno dieta obfitująca w szczawiany powoduje odkadanie sie w stawach substancji dziaajacej jak papier ścierny- ae to podobno
  Temat: Bieganie z telefonem i sprzetem- gdzie to trzymać?
mort

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 33748

PostForum: SPORT i ZDROWIE   Wysłany: 25 Czerwiec 2012, 11:34   Temat: Bieganie z telefonem i sprzetem- gdzie to trzymać?
jeśli gaz to tylko w dłoni- z żadnej z tych rzeczy nie wydobędizesz go szybko w razie ataku.

jak biegałem to zawsze zwalniałem w poblizu psów, zawsze.
Nie twierdze, ze tak powinno byc, ale nie mam ochoty zostac ugryzionym, zawsze wtedy też staram sie ominąc psa z daleka i wbrew opiniom o prowokujacym wzroku patrzę się na niego- zauważyłem, ze pies moze warczec i szczekac ale zawsze stara się zaatakowac od strony, w ktorą nie patrzysz i kręci się wokól ciebie

pomaga wołanie psiaka "chodż tu " a do amstaffów "chodż , tu ,k...wa!" ( tak prawdopodobnie zwraca się do niego właściciel) często psiak staje wtedy skonfudowany.

z wiejskimi burkami dobrze działa schylanie się po kamień i zamachiwanie sie ( widac takie mają doswiadczenie)
  Temat: Biegi interwałowe
mort

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 36250

PostForum: KULTURYSTYKA i FITNESS   Wysłany: 30 Wrzesień 2011, 12:34   Temat: Biegi interwałowe
Kogan napisał/a:
Mort Ty trollu nie dam się nabrać :P


przyganiał kocioł... ;-)


Czesław z tego co pamieam to takie robienie dodatkowych interwałów nie ma wieskzego sensu. albo podana liczba interwałów i ich intensywność jest docelowa, albo robisz je zbyt intensywnie
 
Skocz do:  


Template edit by: quaint.pl  | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group