Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
do PiteraM i innych specjalistow

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MAGIA STALI
Strona 1 z 2
do PiteraM i innych specjalistow
Autor Wiadomość
tomasz

Wysłany: 24 Lipiec 2002, 04:56   do PiteraM i innych specjalistow

przeczytalem na Twojej stronie ze azjatyckei podrobki nozy skladaja sie po nacisku kilku kilo na ostrze. moje pytanie jest czy to nie wystarcza? gdzie jest mozliwe nacisk 50 kilo na ostrze?!
z racji aktualnegop miejsca zmaieszkania widze sporo takich nozy wygladaja ladnie, kroja dobrze i dobrze je sie trzyma za to ich cena jest conajmniej 10-krotnie nizsza. czy te zalety nozy o ktorych mowisz to sa na peno zalety mozliwe do wykorzystania w swiecie realnym tzn taki gdzie nikt nie wiesza 50 kilo na ostrzu zeby zobaczyc czy sie zlozy?
pozdrowionka

Half knowledge is worse than ignorance. - Thomas B. Macaulay

PiterM

Wysłany: 24 Lipiec 2002, 07:57   

Blokada musi być MOCNA jeśli cenisz palce. Wystarczy, że przypadkowo oprzesz się o nóż (zdarza się) lub np. uderzysz grzbietem noża w jakąś gałąź podczas pracy w lesie czy np. walniesz o framugę drzwi jak się chcesz szybko odwrócić. Takie uderzenie jest lekkie tylko z pozoru. Jeżeli przy obrocie uderzysz końcówką ostrza (grzbietem) z siłą np. 5kg, to przyjmując, ze ostrze ma 10cm od ostrza do osi a odległość oś-linerlock to około 1cm daje to nacisk na blokadę 50kg. A jak uderzysz z siłą 20 kg, to na punkt styku ostrze/linerlock przykładasz siłę 200kg! Czysta fizyka... A jeżeli dopuszczasz myśl o samoobronie przy użyciu noża, to wiedz, że przy średnio silnym pchnięciu, jeżeli trafisz np. na twardy pas a rekę będziesz miał pochyloną minimalnie w kierunku grzbietu noża, to siła działająca na ostrze w kierunku składania z pewnością przekroczy 40-50 kg! Jest prosty test na blokadę. Uderz silnie grzbietem otwartego ostrza w dłoń (trzymając nóż dwoma palcami za sam koniec rękojeści). Jak ma dobrą blokadę to nawet nie drgnie. Jak słabą... to się złoży. Można tez walnąć w stół na którym rozłożony jest ręcznik. Chiński złom no-name złoży się sam... a poważnym nożem gwoździe można tak wbijać :)

Jeżeli nóż służy TYLKO do krojenia cytrynki do herbaty, to blokada w ogóle jest zbędna i kup sobie Victorinox'a.

Jeżeli zaś planujesz poważnie używać swój nóż... to zainwestuj w porządną blokadę. Zrób sobie dobrze i nie kupuj shitu. Zacznij od CRKT lub Timberline. Z czasem przejdziesz pewnie dalej w kierunku Benchmade'a czy Emerson'a, ale to już inna historia...

... i nic nie poradzę, że uważam Sebenzę za nóż wręcz doskonały.

www.Guns.com.pl
Quality Knives, Gear & Kydex

tomasz

Wysłany: 24 Lipiec 2002, 08:05   

dzieki za info

Fox

SW: BJJ/MMA

Wysłany: 24 Lipiec 2002, 17:49   

PiterM napisał/a:

Jeżeli nóż służy TYLKO do krojenia cytrynki do herbaty, to blokada w ogóle jest zbędna i kup sobie Victorinox'a.

Ja posiadam Victorinoxa z blokada.Takie tey produkuja :D

"Arma Virumque Cano"

PiterM

Wysłany: 25 Lipiec 2002, 07:30   

jasne, że produkują. Ale jak ktoś szuka małego nożyka do spokojnych zadań, to nie ma nic lepszego niż mały SAK (Swiss Army Knife). A najlepsze z nich to moim zdaniem Victorinox'y. Wengery sa też wspaniałe, ale ja wybrałem Victorinoxa.

www.Guns.com.pl

Seiken

Wysłany: 25 Lipiec 2002, 14:53   

Piter nie wiesz czy Spyderco jeszcze robi "Mouse" , to byl moj ulubiony ,aluch , ale sie gdzies zawieruszyl

PiterM

Wysłany: 25 Lipiec 2002, 16:21   

Niestety już nie :( jak chciałem go kupić to było już po herbacie i musiałem zadowolić się Navigatorem, który wszedł niejako na zastępstwo Mouse'a. Ale szykują się nowe Wegnery w ofercie Spyderco, np. Ocelot (coś a'la Wegner Hunter ale mniejszy, lżejszy i z compresion lockiem). Kiedy? Jeszcze nie wiadomo... poszukam jutro fotki jak chcesz bo akurat nie mam na tym kompie.
A z resztą może gdzieś jeszcze Mouse'a znajdziesz... na www.blade-tech.com zawsze były.

www.Guns.com.pl

Seiken

Wysłany: 25 Lipiec 2002, 16:28   

Dzieki za adres juz wyslalem maila ,stary Wegner to jeden z moich ulubionych nozy , taki ktorego nigdy nie sprzedam , jak masz gdzies zdjecia nowosci , to chetnie zobacze

PiterM

Wysłany: 25 Lipiec 2002, 16:43   

ta.... a ja byłem chyba :drinking: i swojego sprzedałem.... a teraz płaczę :(

A oto ocelocik:

www.Guns.com.pl

spuud

Wysłany: 25 Lipiec 2002, 16:46   

Ocelot cala geba...niewielki, drapiezny i o pieknej masci.......Piter...napisz moze cos wiecej....wymiary, materialy....cena...
spuud
pozdrawia

spuud

Wysłany: 25 Lipiec 2002, 16:48   

Piter !.....jak bedziesz nastepnym raze "ostro" pil do daj mi znac....moze zrobimy jakis interes.. :)
spuud
pozdrawia

tomasz

Wysłany: 26 Lipiec 2002, 09:03   

sluchajcie nie smiejcie sie ze mnie jak walnalem jakos kuche 8)
ale jak patrze na ten noz to wydaje mi sie ze moze on slyzyc jedynie do ciec z gor lub z boku katowo (mysle w walce)

PiterM

Wysłany: 26 Lipiec 2002, 09:13   

tomasz napisał/a:
jak patrze na ten noz to wydaje mi sie ze moze on slyzyc jedynie do ciec z gor lub z boku katowo (mysle w walce)

Bo to nie jest nóż do walki. To po prostu ogólno użytkowy Spyderco projektowany głównie na nóż myśliwsko - biwakowy. I tam spisuje się znakomicie. Tim Wegner to myśliwy z Alaski a nie fighter z Texasu :)

www.Guns.com.pl

PiterM

Wysłany: 26 Lipiec 2002, 14:53   

spuud napisał/a:
....wymiary, materialy....cena...

tego dokładnie nie wie nikt. Ale spekulacje są takie:
- ostrze 3,00 do 3,20 cala
- stal VG10
- jeden liners ze stali 410 stainless
- okładziny G10 (gładki) i zytel (w "łapki") bo chcą zrobić dwie wersje
- cena..... tego nie wie nikt. Ale zapewne circa $70 za zytel i ze stówkę za G10 to trzaśnie.

www.Guns.com.pl

PiterM

Wysłany: 26 Lipiec 2002, 14:58   

spuud napisał/a:
....wymiary, materialy....cena...

tego dokładnie nie wie nikt. Ale spekulacje są takie:
- ostrze 3,25 cala
- stal VG10
- jeden liners ze stali 410 stainless
- okładziny G10 (gładki) i zytel (w "łapki") bo chcą zrobić dwie wersje
- cena..... tego nie wie nikt. Ale zapewne circa $70 za zytel i ze stówkę za G10 to trzaśnie.

PS. prototyp zrobiony przez samego Tim'a Wegnera poszedł bez mydła za $350 :)

www.Guns.com.pl

Strona 1 z 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : MAGIA STALI